Blog

Łzy, smutek i rozczarowanie czyli wesela i śluby w dobie pandemii

Większość z nas marzy o dniu ślubu i weselu niemal całe dorosłe życie.
Wyobrażamy sobie piękne suknie, wspaniałe dekoracje, światła, muzykę i licznych gości.
Uśmiechy, życzenia, radość. Jeśli łzy to te spowodowane szczęściem…

Łzy, smutek i rozczarowanie czyli wesela i śluby w dobie pandemii

Niestety początek roku 2020 przyniósł z dalekiego wschodu ponure wieści o szerzącym się wirusie, który w szybkim tempie sparaliżował niemal cały świat.
Prawie każdy aspekt naszego życia uległ zmianie, a organizacja wesela w większości krajów została zabroniona.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja, postawiła setki tysięcy par w sytuacji bez dobrego wyjścia. Odwołane wesela na tydzień przed wybraną datą, tysiące złotych straconych w wydatkach bez możliwości zwrotu, skradzione marzenia… Tak wyglądał sezon ślubny’20.

Rok 2021, rozpoczął się bardziej optymistycznie z racji naszego przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. Powoli uczymy się poruszać po nowych, nadal zmieniających się zasadach.
W mediach pojawiają się nieśmiałe obietnice uwolnienia życia społecznego.
Może jest szansa, że śluby wrócą do naszych kalendarzy.
Ale czy ta szansa kiedykolwiek przestała istnieć?

Zaledwie kilka lat temu byłam na jednym z najcudowniejszych wesel. Intymna, ciepła atmosfera. Piękna lokalizacja, pyszne dania, spokój. Powód? Na weselu nie było przypadkowych osób. Wszystkich razem, łącznie z DJ-em było 40 osób.
Jakieś 10 lat wcześniej, inna znajoma urządziła podobne wesele. Ilość osób 38. Fakt, nie obyło się bez oburzonych komentarzy ze strony rodziny, ale wesele było piękne, a para młoda zachwycona swoją decyzją.
Za dwa tygodnie wybieram się na wesele znajomej, której po raz kolejny sala weselna odmówiła zaplanowany termin. Już 2 rok próbuje wyjść za mąż, a z racji iż wszystkie łzy zostały już wylane, postanowiła zaatakować temat z innej strony. Na liście gości było ok 150 os. Jednak z racji obostrzeń i oni będą musieli zrozumieć dlaczego zostaną przeproszeni, a ich zaproszenie zostanie cofnięte. Koleżanka ma to szczęście, że jej rodzinny dom otoczony jest intymnym ogrodem, na którego terenie można postawić namiot i zorganizować intymne wesele w stylu garden party.

wesele ślub pandemia suknie ślubne

Małe wesele

To coś o czym sama marzyłam. Jednak moja rodzina jak i rodzina męża miała inne wyobrażenie w temacie, a ja dałam się przekonać. Nie żałowałam gdyż wszyscy bawili się cudownie, a ja i tak byłam zbyt przejęta i zakochana by zwracać uwagę na ogrom przedsięwzięcia. Na weselu bawiło się ponad 200 osób. Z większością jednak nie miałam okazji choćby się przywitać.
Dobrze, że jednym z głównych punktów takich okazji jest kolejka składających życzenia, gdyż w innym przypadku zupełnie nie wiedziałabym kto był, a kto nie.

Małe wesele to niepowtarzalna okazja ku temu, aby celebrować miłość w intymnym gronie najbliższych nam osób.
Kiedy jako studentka byłam na praktykach w Szwecji, doświadczyłam kilku tamtejszych wesel. Były to raczej przyjęcia, na które zaproszeni byli rodzice, rodzeństwo i najbliżsi przyjaciele. Raptem ok 20 osób. Jeden duży stół, przemowy, żarty i wspólne wspomnienia. Trochę muzyki, pyszne jedzenie i dosłownie kilka butelek wina wystarczyło, aby spędzić niezapomniane chwile, podczas których celebrujemy miłość.

No właśnie. Miłość. W zamieszaniu jakie ogarnia całokształt organizacji wesela, często zapominamy o tym o co na prawdę chodzi. Ślub powinien być niepowtarzalnym wydarzeniem w naszym życiu.
Ten jeden jedyny dzień. Ten jeden jedyny partner.
Spróbujmy przez chwilę pomyśleć o tym co jest dla nas najważniejsze. Kto jest dla nas najważniejszy. Z kim na codzień chcemy dzielić się naszym szczęściem i razem tworzyć rzeczywistość.

Może małe wesele to odpowiedź na nasze potrzeby? Może to gotowy przepis na niezapomniane wydarzenie? Nie twierdzę, że to najlepsza opcja ale uważam, że powinnaś się zastanowić czy nie warto jej rozważyć.
Pamiętaj, że małe wesele to nie tylko intymność wydarzenia i bliskie relacje.
To również poczucie komfortu wśród bliskich Ci osób. To wolności, gdyż z racji wielkości przedsięwzięcia, możesz je zlokalizować w dowolnym miejscu. To również rozsądne dysponowanie budżetem i co najważniejsze, skupienie swoich myśli i emocji na meritum.
Na Waszej miłości i nowej drodze życia na, która macie szczęście wkroczyć.

Anna C.

suknia ślubna na wesele w pandemii